sobota, 26 kwietnia 2014

Co mówią naukowcy o cukrzycy?

Witam ponownie po małej przerwie mam nadzieję, że wszyscy wspaniale spędzili święta i zasmakowali chociaż trochę domowych wypieków (przy okazji jeśli macie jakieś sprawdzone przepisy na smaczne dania dla cukrzyków zapraszam do zostawiania komentarzy ;)
Dzisiaj tak jak obiecałam ostatnio słów kilka o naukowcach, a właściwie trafności ich wielkich odkryć na temat cukrzycy. Większość artykułów, które pojawiają się w prasie, telewizji itp itd. zaczynają się od słów amerykańscy naukowcy odkryli...... W miejscu kropek pojawiają się różne stwierdzenia takie jak:
- dłuższy sen zmniejsza ryzyko zachorowalności na cukrzycę typu 2
- spożycie dwóch jogurtów naturalnych tygodniowo może cię ustrzec przed cukrzycą typu 2
- kawa może uchronić cię przed cukrzycą typu 2
i tak można wymieniać bez końca.
Jak widzimy są to twierdzenia a właściwie postawmy sprawę jasno gdybania. Coś może, coś zmniejsza ryzyko zachorowalności ale i tak możesz zachorować (poza tym rzadko słyszymy o odkryciach dotyczących typu 1). Warto również podkreślić, że te rzekome odkrycia nie są niczym nadzwyczajnym bowiem każdy z nas wie, że sen ma działanie regenerujące i ogólnie pozytywnie wpływa na nasz organizm. Spożycie dwóch jogurtów tygodniowo jeśli zastępują one inny wysokokaloryczny posiłek również wpłynie na nas pozytywnie. Kawa z kolei jak wiadomo ma swoje zalety i wady i tak dla jednych może stać się przyczyną np. chorób serca ale dla innych będzie tylko doskonałym regulatorem metabolizmu.
Zazwyczaj naukowcy w swych odkryciach podają zbawienne działanie produktów, które dobrze znamy i które nawet naszym zdaniem są zdrowe. Do czego zmierzam? Nie chcę wcale powiedzieć, że badania naukowców są beznadziejne bo jednak wnoszą coś w nasze życie (czasem dzięki nim zaczynamy lepiej odżywiać się). Nie można jednak popadać w zachwyt a zarazem w swego rodzaju paranoję i myśleć skoro dwa jogurty mogą zmniejszyć ryzyko zachorowalności to jeśli będę jeść same jogurty to wtedy na pewno nie zachoruję. Zawsze chodzi o to bowiem by nie jeść za dużo jednego czy dwóch produktów. W naszej diecie powinny się pojawiać różne produkty spożywcze, im więcej tym lepiej. Tylko oczywiście każdy z nich należy spożywać z umiarem.
Pamiętajcie, że nasz organizm jest w stanie pozbyć się bez żadnego uszczerbku nawet największej "trucizny", czyli niezbyt zdrowego jedzenia jeśli jest on spożyty w małej ilości. Zastanówcie się, więc teraz co najczęściej jecie, do czego macie słabość albo zwyczajnie spożywacie to ponieważ możecie to szybko przygotować. Ja osobiście muszę przyznać, że według mojej analizy przyczyną mojej cukrzycy typu 1 mogła być mało urozmaicona dieta, szczególnie szybkie w przygotowaniu śniadanie, które komuś mogłoby się nawet wydawać zdrowe.

Pozwolę sobie zakończyć moją dzisiejszą wypowiedź małym morałem:
jedz różne rzeczy ale każdą z nich z umiarem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz